Македонија

Потврдени 30 нови случаи позитивни на КОВИД- 19

Вкупната бројка на  дијагностицирани изнесува 384 лица

СТАТИСТИКА НА ДЕНОТ

Потврдени 30 нови случаи позитивни на КОВИД- 19
Вкупната бројка на  дијагностицирани изнесува 384 лица
Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 30 нови случаи на коронавирус во земјата.  По градови: Скопје-12, Куманово – 8, Прилеп – 9 и Крива Паланка-1.
Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска изнесува  384 лица. Според местото на живеење, досега случаи на КОВИД-19 се регистрирани во:
    Скопје – 195
    Куманово – 62
    Дебар – 47
    Штип – 15
    Прилеп – 21
    Тетово -13
    Струга – 9
    Велес – 6
    Битола – 4
    Охрид – 3
    Кавадарци – 2
    Гостивар – 1
    Гевгелија – 2
    Струмица- 1
    Крива Паланка – 2
    Кочани – 1

Во изминатото дено-ноќие направени се 342 теста, од кои: преку ИЈЗ – 177, преку Ветеринарен факултет – 20, преку Авицена – 21, преку Биотек – 24, Филип Втори (Жан Митрев) – 100.
Досега се направени вкупно 4.117 тестирања на Ковид-19.

Со почит,
Одделение за односи со јавност
Министерство за здравство
www.zdravstvo.gov.mk

Покажи повеќе
Назад на горното копче
mk_MK
sq mk_MK
Затвори