Македонија

МНР Димитров по телефонскиот разговор со италијанскиот МНР Луиџи Ди Мајо

„Да се честита успехот на пријателите во време кога самите проаѓате низ исклучително тешки моменти, не само што е голема доблест, туку и доказ за цврстото македонско-италијанско пријателство” 

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска имаше телефонски разговор со италијанскиот МНР Луиџи Ди Мајо, на барање на италијанска страна.

Ди Мајо му честиташе на Димитров за позитивната одлука на Советот за општи работи на ЕУ за отпочнување на пристапни преговори со Северна Македонија, истакнувајќи дека и покрај тешките моменти во кои се наоѓа неговата земја, сака да им честита на македонските граѓани за овој долгоочекуван успех.

МНР Димитров заблагодарувајќи му се на својот италијански колега за континуираната поддршка, но пред се’ за вниманието и посветеноста која ја добиваме од Италија токму во нејзините најтешки моменти предизвикани од пандемијата, потенцираше дека ова значајно постигнување за Северна Македонија е истовремено и успех на Италија и на самата Унија.

Изрази длабоко сочувство до италијанските граѓани за големиот број жртви и упати желби за поскоро оздравување на оние кои се’ уште се борат со болеста, како и за што поскоро надминување на сите предизвици со кои се соочува Италија во овие тешки мигови.

 извор/МНР

Покажи повеќе
Назад на горното копче
mk_MK
sq mk_MK
Затвори